top of page

Yazıcı Kalibrasyon Hizmeti

Bastığınız fotoğraflardaki renklerden memnun değilseniz, yazıcınıza özel ICC profil oluşturma hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Yazıcınıza, kullandığınız mürekkebe ve çıktı aldığınız kağıda özel ICC profili ile mükemmel doğrulukta renkler ve çok iyi soft proof performansı elde edersiniz (gamut dışı renkler üzerinde kontrolünüz olur).

Bütün yazıcılar birbirinden fiziksel olarak farklıdır. Hem kağıt üreticilerin hem de yazıcı üreticilerinin verdiği profiller genel geçer profillerdir ve bu profilleri kullanarak doğru sonucu alamazsınız.

Fotoğraflarınız, monitörünüzde farklı, kağıtta farklı mı görünüyor? Siyah beyaz çıktılarınız sarı ya da mavi mi çıkıyor? Doğru siyah beyaz çıktı alamıyor musunuz? Başka marka kağıtlar ve başka marka mürekkeple de düzgün performans mı almak istiyorsunuz?

Yapmanız gerekenler çok basit

  1. Basmanız gereken renk şablonu indirin.

  2. Şablonu basmak için gerekli uygulamayı indirin.

  3. Şablonu basıp aşağıdaki adrese kargolayın.

  4. E-mail'inize gelen ICC profili bilgisayarınıza yükleyin.

Yukarıda kısaca yazılı olan adımların daha detaylı yönergeleri için buraya tıklayınız.

Kargo adresi

Erkan Özgür Yılmaz adına Aras Kargo İstanbul Dikilitaş Şubesi'ne gönderim yapabilirsiniz.

 

Premium ve Ultra Profiller için kargo ücreti ödemenize gerek yoktur, alıcı ödemeli olarak gönderebilirsiniz. Ancak Expert Profil için lütfen kargo ücretini ödeyiniz.

Banka IBAN Bilgileri

Erkan Özgür Yılmaz

Garanti Bankası - Nişantaşı Şubesi

TR59 0006 2000 1320 0006 6878 28

Lütfen açıklama alanına adınızı yazınız. Ayrıca dekont'un bir kopyasını da profiller ile kargolamanız da iyi olacaktır.

Expert Profil

1x A4

600 Renk

65 TL

Premium Profil

2x A4

1200 Renk

Bedava Kargo

125 TL

Ultra Profil

3x A4

1800 Renk

Bedava Kargo

185 TL

Soru ve Cevap

Neden özel bir profile ihtiyacım var?

Hem kağıt üreticilerin hem de yazıcı üreticilerinin verdiği profiller genel geçer profillerdir ve bu profilleri kullanarak

doğru sonucu alamazsınız.

Özel profil ne kadar fark yaratır?

Aşağıda üretici profili ve özel profil arasındaki farkı görebilirsiniz.

 

Özel profil çıkarma maliyeti nedir?

Fiyat listesi aşağıdaki gibidir:

Expert Profil: 65 TL

1x A4 - 600 Renk örneği

Premium Profil: 125 TL

2x A4 - 1200 Renk örneği

1x A3 - 1260 Renk örneği

Ultra Profil: 185 TL

3x A4 - 1800 Renk örneği

Siyah-Beyaz fotoğraflar için ayrı profil mi kullanmak gerekir?

Hayır. Özel profiliniz hem renkli hem de siyah beyaz baskılarınız için kullanabilir ve hem renkli baskılarınızda hem de siyah-beyaz baskılarınız ile mükemmel sonuç alabilirsiniz.

Orijinal mürekkep kullanmıyorsam yine de özel profil hizmetinden faydalanabilir miyim?

Pek tabi ki. Özellikle orijinal mürekkep kullanmadığınız durumlarda, baskılarınızın renkleri, olması gerekenden daha da sapacaktır. Bu, kullandığınız mürekkebin kalitesiz olmasından değil, hem kağıt üreticilerinin hem de yazıcı üreticilerinin verdikleri profillerin orijinal mürekebe göre ayarlanmasından kaynaklanır. Ancak başta da söylediğimiz gibi, aynı marka ve model yazıcıların bile farklı profillere ihtiyacı vardır.

Ne sıklıkla özel profili güncellemeye ihtiyacım var?

Aynı kağıt ve aynı mürekkebi kullandığınız sürece aynı profili kullanmaya devam edebilirsiniz.

Her kağıt tipi için ayrı profil çıkarttırmam gerekiyor mu?

Evet. Kullandığınız her marka ve model kağıt için ayrı profil kullanmanız gerekiyor. Kağıtların mürekkebi emme miktarları yüzeyinin dokusuna göre değişim gösterir. Glossy bir kağıt için çıkartılan profili Satin yüzeye sahip kağıt ile kullanamazsınız.

Expert, Premium ve Ultra Profil çıkarma hizmetleri arasındaki fark nedir?

Her seviye profil çıkarma hizmetinde, ölçülen renk sayısı katlanarak artar. Renk sayısının artması, profilin kalitesini arttırır. Ancak en ucuz profil hizmeti olan Expert seviye profil bile doğru renkleri almak konusunda fazlasıyla yeterlidir.

Profil çıkarmak için hangi donanımı kullanıyorsunuz?

Ölçümler için X-Rite ColorMunki Photo Spectrophotometre ve profil çıkarmak için ArygllCMS ile geliştirdiğimiz kendi uygulamamızı kullanıyoruz.

X-Rite marka bir Spectrophotometre'm var, kullandığınız yazılımı ben de kullanabilir miyim?

Pek tabi ki. ArygllCMS açık kaynak kodlu bir sistemdir.

X-Rite ColorMunki Photo ile birlikte gelen i1 Studio yazılımına göre avantajınız nedir?

X-Rite i1 Studio yazılımı, özellikle ColorMunki Photo ve i1 Studio model spectrophotometre'ler 2 adet A4 kağıt harcayarak sadece 100 adet renk ölçümü yapar. Ayrıca çıkarılan profili basacağınız fotoğrafa göre özelleştirmek için yine 1 adet A4 daha harcayarak 30 renk daha basabilirsiniz. Yani toplamda 130 renk ile ölçüm yapar ve 3 adet A4 kağıt harcarsınız. Bu renkleri genel olarak doğru yere çekmenizi sağlasa da, yaptığımız detaylı testlerde bu sayısının, yazıcının gamut sınırını belirlemek için yeterli olmadığını ve mükemmel renkleri bu şekilde elde edemeyeceğinizi öğrendik.

Bizim sistemimizde sadece 1 adet A4 ile 600 tane renk ölçümü yapabilir ya da isterseniz 3 adet A4 kağıt kullanarak 1800 renk ölçümü ile yazıcınızın gamut sınırlarını oldukça hassas bir şekilde ölçebilirsiniz. Aşağıdaki örnek fotoğraflarda i1 Studio yazılımına karşı bizim sistemimizin ne kadar daha başarılı olduğunu görebilirsiniz.

3 Adetten fazla A4 ile ölçüm yaptırabilir miyim?

Elbette. Sistemimiz esnektir. Kullanmak istediğiniz A4 kağıt sayısı 3'ten fazla kullanabilir ve yazıcınızın gamut'unu çok daha hassas bir şekilde kapsayan bir profil ürettirebilirsiniz. Bu tarz bir ölçüm için lütfen fiyat alınız.

A3 ya da daha büyük kağıtlar ile ölçüm yaptırabilir miyim?

Elbette. A3 fiyatları A4'ün iki katıdır. Yani 1x A3 için (1260 renk) 2x A4 profili olan Premium Profil ücreti ödemeniz gerekir. 2x A3 için ise lütfen fiyat alınız.

bottom of page